SAMOUCZEK TWORZENIE STRON WWW
„Wstęp”.
Strona jest zbiorem darmowych porad dla początkujących grafików. Znajdziesz tu interesujące wskazówki, dzięki którym zaczniesz szlifować swój „diament”. Gdy już zgłębisz cały materiał tutaj zawarty – na stronie dla początkujących grafików… zaproszę was na stronę dla bardziej zaawansowanych. Tutaj znajdziesz informacje jak tworzyć grafikę na potrzeby WWW.
Zapraszam do lektury 🙂

⦁ SAMOUCZKI
„Podstawy”
LAYOUT:
Layout strony internetowej to nic innego jak w dosłownym słowa znaczeniu projekt/układ graficzny strony internetowej. Przy projektowaniu zwracamy uwagę głównie na estetykę wykonania oraz kontrastowanie szaty graficznej z tekstem strony. Strona musi cieszyć oczy, być przyjazna i zapraszać do zostania na niej jak najdłużej. Sama szata graficzna strony nam oczywiście nie zagwarantuje tego, że odwiedzający zostanie na niej długo bo liczy się także zawartość merytoryczna – coś co go zaciekawi. Ładna oprawa graficzna, ciekawa i wartościowa treść oraz prawidłowo działający skrypt stanowią klucz do sukcesu.
- Z czego składa się strona internetowa? 2.
a) TOP – obszar na górze strony internetowej, znajduje się na nim głównie nazwa strony, slogan czy logo. Top strony często jest wzbogacany o przyjemną dla oka grafikę w postaci zdjęć czy chociażby deseni. Często top zajmuje całą szerokość strony jednak nie jest to sztywną zasadą… może on być współdzielony z panelem logowania, wyszukiwarką czy innymi elementami strony.
b) MENU – obszar strony w którym mieści się główny interfejs użytkownika „menu”. W menu powinny znaleźć się najważniejsze podstrony. Menu może być zbudowane zarówno z linków znajdujących się na jakimś tle jak i z linków w postaci obrazków (wiąże się z tym trick podmiany obrazków po najechaniu myszką np. podświetlanie buttona). Buttonem w tym przypadku jest obrazek w postaci linku. Menu musi spełniać następujące warunki – być czytelne, intuicyjne, nie męczące wzroku, musi być przyjazne dla użytkownika. Po kliknięciu w odpowiedni button ma nas przenieść do strony o takowej nazwie zawartej w linku tekstowym lub graficznym (link graficzny – obrazek na którym jest napis strony do której on prowadzi lub po prostu symbol nawiązujący do danej strony np. strona o tytule poczta-symbol koperta itd.)
c) CONTENT – główny obszar naszej strony, w którym znajduje się jej zawartość. Zwracamy tu głównie uwagę na kontrastowane tekstu z tłem contentu. Nie może on się zlewać, nie może męczyć wzroku , to od niego w dużej części zależy czy odwiedzający od razu nie opuści naszej strony… nawet gdybyśmy posiadali stronę o bardzo bogatej treści a kontrast tekstu i koloru tła contentu nie byłby znośny wówczas odwiedzający nie wytrzyma na takiej stronie z banalnego powodu – strona będzie go drażnić (jaskrawe barwy) i męczyć (słaby kontrast – zlewanie się liter i tła). Pamiętaj o tym przy projektowaniu layoutu.
d) STOPKA – Obszar zazwyczaj najmniej istotny dla zwykłego użytkownika, można się z niej dowiedzieć kto jest autorem strony, na jakim skrypcie strona jest „postawiona” oraz kiedy. Stopka często potrafi spełniać czasami inne dodatkowe zadania np. często służy jako dodatkowe menu. - Jakich programów będziemy używać do stworzenia strony internetowej od podstaw?
Program do pisania kodu stron internetowych:
⦁ ATOM – lekki, szybki, darmowy (sprawdzony i polecany!)
Program do tworzenia i cięcia grafiki stron internetowych:
⦁ Adobe Photoshop – płatny (sprawdzony i polecany!)
⦁ GIMP – darmowy
Program ‚serwer lokalny’ do testowania skryptów PHP:
⦁ XAMPP – darmowy (sprawdzony i polecany!)
⦁ Krasnal Serv – darmowy
⦁ serwer online https://linuxpl.com/ – płatny (sprawdzony i polecany!)
Program do przesyłania danych z naszego komputera na serwer i odwrotnie:
⦁ Filezilla – darmowy (sprawdzony i polecany!) - Czytaj inne artykuły aby dowiedzieć się więcej…