Reklama, internet, pozycjonowanie, grafika.

Grafika

Jak zrobić layout strony internetowej?

SAMOUCZEK TWORZENIE STRON WWW
„Wstęp”.
Strona jest zbiorem darmowych porad dla początkujących grafików. Znajdziesz tu interesujące wskazówki, dzięki którym zaczniesz szlifować swój „diament”. Gdy już zgłębisz cały materiał tutaj zawarty – na stronie dla początkujących grafików… zaproszę was na stronę dla bardziej zaawansowanych. Tutaj znajdziesz informacje jak tworzyć grafikę na potrzeby WWW.
Zapraszam do lektury 🙂

⦁ SAMOUCZKI
„Podstawy”
LAYOUT:
Layout strony internetowej to nic innego jak w dosłownym słowa znaczeniu projekt/układ graficzny strony internetowej. Przy projektowaniu zwracamy uwagę głównie na estetykę wykonania oraz kontrastowanie szaty graficznej z tekstem strony. Strona musi cieszyć oczy, być przyjazna i zapraszać do zostania na niej jak najdłużej. Sama szata graficzna strony nam oczywiście nie zagwarantuje tego, że odwiedzający zostanie na niej długo bo liczy się także zawartość merytoryczna – coś co go zaciekawi. Ładna oprawa graficzna, ciekawa i wartościowa treść oraz prawidłowo działający skrypt stanowią klucz do sukcesu.

 1. Z czego składa się strona internetowa? 2.
  a) TOP – obszar na górze strony internetowej, znajduje się na nim głównie nazwa strony, slogan czy logo. Top strony często jest wzbogacany o przyjemną dla oka grafikę w postaci zdjęć czy chociażby deseni. Często top zajmuje całą szerokość strony jednak nie jest to sztywną zasadą… może on być współdzielony z panelem logowania, wyszukiwarką czy innymi elementami strony.
  b) MENU – obszar strony w którym mieści się główny interfejs użytkownika „menu”. W menu powinny znaleźć się najważniejsze podstrony. Menu może być zbudowane zarówno z linków znajdujących się na jakimś tle jak i z linków w postaci obrazków (wiąże się z tym trick podmiany obrazków po najechaniu myszką np. podświetlanie buttona). Buttonem w tym przypadku jest obrazek w postaci linku. Menu musi spełniać następujące warunki – być czytelne, intuicyjne, nie męczące wzroku, musi być przyjazne dla użytkownika. Po kliknięciu w odpowiedni button ma nas przenieść do strony o takowej nazwie zawartej w linku tekstowym lub graficznym (link graficzny – obrazek na którym jest napis strony do której on prowadzi lub po prostu symbol nawiązujący do danej strony np. strona o tytule poczta-symbol koperta itd.)
  c) CONTENT – główny obszar naszej strony, w którym znajduje się jej zawartość. Zwracamy tu głównie uwagę na kontrastowane tekstu z tłem contentu. Nie może on się zlewać, nie może męczyć wzroku , to od niego w dużej części zależy czy odwiedzający od razu nie opuści naszej strony… nawet gdybyśmy posiadali stronę o bardzo bogatej treści a kontrast tekstu i koloru tła contentu nie byłby znośny wówczas odwiedzający nie wytrzyma na takiej stronie z banalnego powodu – strona będzie go drażnić (jaskrawe barwy) i męczyć (słaby kontrast – zlewanie się liter i tła). Pamiętaj o tym przy projektowaniu layoutu.
  d) STOPKA – Obszar zazwyczaj najmniej istotny dla zwykłego użytkownika, można się z niej dowiedzieć kto jest autorem strony, na jakim skrypcie strona jest „postawiona” oraz kiedy. Stopka często potrafi spełniać czasami inne dodatkowe zadania np. często służy jako dodatkowe menu.
 2. Jakich programów będziemy używać do stworzenia strony internetowej od podstaw?
  Program do pisania kodu stron internetowych:
  ATOM – lekki, szybki, darmowy (sprawdzony i polecany!)
  Program do tworzenia i cięcia grafiki stron internetowych:
  Adobe Photoshop – płatny (sprawdzony i polecany!)
  ⦁ GIMP – darmowy
  Program ‚serwer lokalny’ do testowania skryptów PHP:
  ⦁ XAMPP – darmowy (sprawdzony i polecany!)
  ⦁ Krasnal Serv – darmowy
  ⦁ serwer online https://linuxpl.com/ – płatny (sprawdzony i polecany!)
  Program do przesyłania danych z naszego komputera na serwer i odwrotnie:
  Filezilla – darmowy (sprawdzony i polecany!)
 3. Czytaj inne artykuły aby dowiedzieć się więcej…