Reklama, internet, pozycjonowanie, grafika.

Marketing

Mocna pozycja marki siłą przyciągającą klientów

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że mocna, ugruntowana pozycja marki na rynku przyciąga klientów do zakupu produktów lub usług danej firmy. Zazwyczaj wiąże się ona z wieloletnią tradycją firmy i znaną na całym świecie jakością jej produktów.

Co jednak sprawia, że dana marka jest rozpoznawalna? Za jej sukcesem stoi często sztab specjalistów od brandingu. Kreują oni wizerunek marki, starają się zakotwiczyć w umyśle klientów pozytywne skojarzenia z nią związane. Sprawia to, że konsumenci często wybierają dobrze wypromowaną markę, nawet mimo wysokiej ceny w porównaniu z konkurencją.

Często specom od brandingu pomaga reklama i animacja. Gdzie tkwi tajemnica ich sukcesu w dotarciu do jak największej ilości konsumentów? Z pewnością w spójności polityki reklamowej, która przejawia się w spójnej wizualizacji znaków i produktów firmowych. Stanowią one jakby jedną wielką, dobraną rodzinę produktów.

Dobór odpowiedniej formy reklamy czy animacji zależy oczywiście od rodzaju i charakteru konkretnej usługi czy produktu. Zupełnie inaczej zareklamujemy pastę do zębów niż przeprowadzki Warszawa czy wakacje w Chorwacji. Istotną rolę odgrywa tu, czy dany produkt lub usługę kupimy spontanicznie, bez większego zastanowienia, kierując się chwilowymi emocjami czy jego/ jej nabycie wymaga gruntownego przemyślenia. Czynnikiem który to podejście warunkuje jest cena produktu lub usługi. Produkty łatwozbywalne, jak żywność czy kosmetyki kupujemy często bez większego zastanowienia, nie zdając sobie sprawy, że specjaliści od reklamy chcą często zagrać na naszych emocjach, zamiast przedstawiać nam rzeczywiste cechy produktu. W przypadku droższych ofert trzeba wykazać ich przydatność dla klienta, w jaki sposób rozwiążą one jego problemy czy ułatwią życie, trzeba przedstawić długoterminowe korzyści dla klientów.

Dobra marka musi się na stałe „wdrukować” w umysł klienta, żeby sprawić, że chętnie będzie do niej powracał w przyszłości, że nie skończy się na jednorazowym zakupie. Innym ważnym czynnikiem, decydującym o zakupie produktów lub usług danej marki jest CSR firmy, ponieważ coraz więcej świadomych konsumentów przywiązuje do tego wagę.

Podsumowując, najważniejszym i pierwszym krokiem do umocnienia pozycji marki na rynku jest odpowiedni i spójny branding, który najlepiej zlecić profesjonalistom z branży reklamy i animacji. Kolejnym krokiem jest ulepszenie i rozszerzenie zakresu produktów i usług o te, które najbardziej wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów. Krokiem końcowym jest ustalenie cen w oparciu o analizę konkurencyjnych produktów i usług.